P1020319Sławomir Kaczmarek

...marsz bez celu

pamięci kobiet, tych co zginęły i tych co przetrwały...

 

Za jakiś czas

raczej na pewno 

zatrze się ślad

trop wielu w jedną

bliznę kolein

wygładzą deszcz i wiatr

Za jakiś czas

farbowane szkarłatem

odciski szmat

i pamięć tych co upadły

przysypie piach

 

Za jakiś czas

zniknie myśl o tym

gdzie kres

czy za milionem kroków

czy właśnie już

przy drodze z boku

 

Za jakiś czas

raczej na pewno

stóp wielu

skończy się marsz

bez celu

W piątek 25 stycznia 2019 r. obchodziliśmy 74. rocznicę mordu dokonanego przez hitlerowców w lesie w pobliżu Starego Jaromierza na 41 kobietach pędzonych w „Marszu śmierci” do Dachau. Dokładnie 74 lata po tych tragicznych wydarzeniach pod obeliskiem ku czci zamordowanych odbyły się uroczystości, na które licznie przybyli mieszkańcy gminy, przedstawiciele samorządu powiatowego, burmistrz Kargowej Jerzy Fabiś, przewodniczący Rady miejskiej Łukasz Pokorski i radni, nauczyciele oraz młodzież szkolna kierownicy jednostek organizacyjnych, sołtysi, członkowie Kargowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i przedstawiciele Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego.  

Podczas uroczystości złożono kwiaty, zapalono znicze, zaprezentowano także wiersz napisany specjalnie na tą okazję przez Sławomira Kaczmarka - instruktora z Gminnego Centrum Kultury w Kargowej. Historię tamtych tragicznych wydarzeń pokrótce przedstawił burmistrz Kargowej, a Pan Marek Grzelka, pasjonat historii więźniarek wyjaśnił słowa hitlerowskich oprawców - „wszystkie macie umrzeć”. W rosnącym lesie obok pomnika zauważył krzywą sosnę,  z licznymi odgałęzieniami i uznał, że ta przyrodnicza osobliwość jest nadludzkim krzykiem nad historią pomordowanych kobiet. W tym roku po raz kolejny, dla uczczenia tamtych wydarzeń, Pan Marek Grzelka wraz z kolegami Panem Danielem Kołtunem i Sławomirem Jachem przeszli szlak ze Sławy Śląskiej na miejsce zbrodni w Starym Jaromierzu.

Całą uroczystość wzbogaciły patriotyczne pieśni w wykonaniu Zespołu Śpiewaczego „Kargowiacy” z Gminnego Centrum Kultury w Kargowej. Złożono także hołd na grobie kobiet na Cmentarzu Parafialnym w Kargowej, których ekshumacja odbyła się 1960 roku.