IMG 3411Dnia 28 czerwca 2019 r. o godz. 17:30 w sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury w Kargowej odbył się Dzień Folkloru. Podczas imprezy przed kargowską widownią zaprezentowały się takie zespoły jak:

- Zespół Cagdas Anadolu Folk Dance and Sport Club z Tureckiego z Zonguldak. Prowadzą szkolenia, treningi z ponad 150 tancerzami i muzykami. Wykonują tradycyjne tureckie tańce ludowe, ale także tańce z całego świata takie jak Tango, Salsa, Bachata i Oriental. Organizują i uczestniczą w festiwalach zarówno w Turcji jak i poza jej granicami. Dyrektorem zespołu jest Ali Arslan natomiast choreografem Behzat Baltas.

 

- Zespół Pieśni Ludowej „Kriniczenka” z Białorusi, który działa już 30 lat, oprócz pieśni ludowych w repertuarze zespołu znajdują się nowoczesne aranżacje białoruskich i rosyjskich pieśni ludowych oraz dzieła autorskie stylizowane zbliżone do muzyki ludowej.

- Zespół Pieśni i Tańca Szuwary z Markus istnieje i aktywnie prowadzi swą działalność folklorystyczną już od 26 lat, kultywując tradycje ludowe różnych regionów.

W ciągu tych lat jego członkowie uczestniczyli w licznych konkursach i przeglądach. Zdobywali czołowe miejsca i liczne wyróżnienia: Pięciokrotna główna nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nagroda Wojewody warmińsko-mazurskiego oraz Starosty Olsztyńskiego w Wojewódzkim Przeglądzie Kapel i Zespołów Śpiewaczych w Jezioranach. Kierownikiem zespołu jest Mirosława Prystupa natomiast choreografem Edyta Godzieba.

- Na zakończenie wystąpiła wszystkim dobrze znana działająca przy Gminnym Centrum Kultury w Kargowej Kapela Koźlarska Kargusie.