IMG 5394Dnia 4 września 2020 r. w sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury w Kargowej swoje 25 urodziny obchodził Zespół Śpiewaczy Kargowiacy, to najdłużej działająca sekcja domu kultury. W jubileuszowym programie nie zabrakło koncertu zespołu podczas którego gościnnie zaśpiewała z zespołem Kapela Koźlarska Kargusie, która jest również sekcją Ośrodka Kultury im. W. Blanke. Ponadto w trakcie utworu Bolero Miłości do Kargowiaków dołączył Andrzej Bator. Całą imprezę prowadził redaktor Radia Zachód Pan Donat Linkowski natomiast zwieńczeniem uroczystości był koncert polskiego barytona Andrzeja Batora, który na tą uroczystość napisał specjalny utwór.

Zespół Śpiewaczy „Kargowaicy” rozpoczął swoją działalność w 1995 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Kargowej. Powstanie zespołu to zasługa Pani Janiny Dębskiej, Pana Czesława Molędy, Pana Romualda Rutkiewicza i ówczesnego dyrektora domu kultury Pana Jerzego Dubera. Pierwszy występ zespołu odbył się 24 września 1995 r.  podczas 50-lecia Szkoły Podstawowej w Kargowej. Próby odbywają się dwa razy w tygodniu w Ośrodku Kultury pod kierownictwem instruktora Andrzeja Apolinarskiego, który również tworzy i aranżuje muzykę.

Obecnie w skład zespołu wchodzi 13 osób, w programie prezentują piosenki popularne, znane, tradycyjne, religijne jak i również współczesne. W swym dorobku posiadają wiele nagród oraz wyróżnień, zostali odznaczeni także medalem za zasługi dla Powiatu Zielonogórskiego.