pianiściFryderyk Chopin nie dość, że jechał w 1828 roku przez Kargową, to jeszcze 20 listopada br. podbił nasze miasto swoimi kompozycjami podczas inauguracji cyklu "Chopin w Podróży” w ramach projektu transgranicznego "Klasyka po obu stronach Odry”. Jeszcze żywo mieliśmy w pamięci zmagania młodych pianistów z całego świata podczas XVIII edycja Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie, tego najbardziej prestiżowego konkursu pianistycznego na świecie, a ten dotarł również do Kargowej, gdyż gościliśmy reprezentanta Polski na konkursie – Tomasza Maruta. Oprócz polskiego pianisty wystąpił także pianista z Niemiec – Richard Fischer. Gościliśmy również wybitnego chopinistę – Jana Popisa, który wprowadził słuchaczy w magiczny świat muzyki Fryderyka Chopina. Publiczność została oczarowana artyzmem pianistów, ale także towarzyszącą wydarzeniu atmosferą, spotkaniem z kulturą winiarską i lokalnymi produktami. Tym wydarzeniem został zainicjowany cykl pn. "Chopin w Podróży”, który niewykluczone od przyszłego roku przerodzi się w Festiwal, który będzie miejscem ważnych wydarzeń artystycznych.

Wydarzenie realizowane zostało dofinansowane przez Euroregion Sprewa-Nysa-Bóbr w ramach Funduszu małych Projektów. Partnerami Gminnego Centrum Kultury w Kargowej przy realizacji tegorocznej imprezy był Urząd Miejski w Kargowej oraz zaprzyjaźniona Gmina Schulzendorf. Patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Kargowej. Ważnymi partnerami wydarzenia jest publiczność, partnerzy instytucjonalni, sponsorzy, eksperci oraz goście z Schulzendorf. wspólnie tworząc atmosferę muzycznego święta. Koncert reprezentanta Polski na XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina , będzie dużym wydarzeniem artystycznym nie tylko w Kargowej, ale odbił się dużym echem także w całym województwie.