Chopin w podróży 2022

Szanowni Państwo,

ubiegłoroczny Konkurs Chopinowski dotarł również do Kargowej, gdyż 20 listopada br. gościliśmy na naszej scenie jednego z reprezentantów polskiej ekipy pianistów w Konkursie, utytułowanego wieloma nagrodami – Tomasza Maruta. Tym wydarzeniem udanie zainicjowaliśmy cykl pn. "Chopin w Podróży", który przeradza się w Festiwal, i nawiązuje do pewnego wątku w biografii kompozytora, gdy w 1828 roku, 18 – letni Fryderyk wracając z Berlina do Warszawy, zatrzymał się i improwizował w Sulechowie, następnie ruszył w dalszą podróż i musiał jechać przez Kargową. Podczas wieczoru wystąpił również Richard Fischer, pianista reprezentujący zaprzyjaźnioną Gminę Schulzendorf, który również wykonał kompozycje Fryderyka Chopina. Gościliśmy również w naszym mieście wybitnego chopinistę, eksperta – Jana Popisa, który zapowiadał recitale artystów  i wprowadził słuchaczy w magiczny świat muzyki Fryderyka Chopina, a robi to w niepowtarzalnym stylu.

Tegoroczna edycja Festiwalu zapowiada się nie mniej atrakcyjnie, można powiedzieć, że organizatorzy idą za ciosem, gdyż 12 listopada br. na scenie Gminnego Centrum Kultury   w Kargowej gościć będziemy Rossano Sportiello, pianistę mieszkającego w Nowym Jorku, współpracującego z największymi luminarzami jazzu na świecie, występujący na największych festiwalach jazzowych na całym świecie. W 2011 roku w swoim rodzinnym mieście w Vigevano we Włoszech, otrzymał prestiżową nagrodę przyznawaną rdzennym mieszkańcom, którzy wnieśli znaczący wkład w rozwój społeczeństwa na arenie międzynarodowej. Jako pedagog prowadzi wykłady na uczelniach w Toronto, na Florydzie, Kalifornii i w Wielkiej Brytanii. Nagrał 6 płyt, z czego album ,,People Will Say We’re in Love” z 2007 roku, został przez The New Yorker okrzyknięty , jako jedna z najlepszych płyt jazzowych w 2007 roku. Swoją opinię na temat pianisty wyraził niekwestionowany autorytet muzyczny, chopinista Jan Popis, który uznał Rossano Sportiello za jednego z najwybitniejszych interpretatora muzyki Chopina na świecie. Słuchaczy czeka prawdziwa uczta muzyczna, gdyż na scenie wystąpią również bardzo młodzi wirtuozi i bardzo świadomi, jak na swój wiek muzycy, reprezentujący zespół The Epilogue,

Kalifornii  światowymi luminarzami jazzu,

Patronat nad wydarzeniem objęła Marszałek Województwa Lubuskiego i Burmistrz Kargowej. Nie mniej ważnymi partnerami wydarzenia jest publiczność, partnerzy instytucjonalni, sponsorzy, eksperci, lubuscy winiarza oraz goście z Schulzendorf i Cottbus, którzy wspólnie będą tworzyć atmosferę muzycznego święta. Wydarzenie zostało dofinansowane z środków unijnych za pośrednictwem Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr.

Z wyrazami szacunku
Tomasz Furtak
Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Kargowej

chopin logo

 

CHOPIN W PODRÓŻY

Kargowa

pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Lubuskiego, Burmistrza Kargowej 12.11. (sobota) godz. 18.00 

I część koncertu

Recital Rossano Sportiello (USA)

w programie: "Klasyka jazzowa i klasyka w jazzie”, wielcy kompozytorzy:  George Gershwin, Duke Ellington, Cole Porter

II część koncertu

Rossano Sportiello + gość specjalny - The Epilogue

w programie: Fryderyk Chopin w jazzie

Prowadzenie: Jan Popis

Ponadto: spotkanie z kulturą winiarską i lokalnymi produktami

Miejsce: sala widowiskowa GOK w Kargowej, ul. Browarna 7

Wydarzeniu towarzyszy wystawa poświęcona konkursom chopinowskim   

plakat 1 2022 10 19 01

 

 

Chopin w podróży 2021

 

Za nami XVIII edycja Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie, tego najbardziej prestiżowego konkursu pianistycznego na świecie. Konkurs chopinowski dotrze również do Kargowej, gdyż w naszym mieście 20 listopada br. będziemy gościć na naszej scenie Tomasza  Maruta - reprezentanta polskiej ekipy pianistów na XVIII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie 2021 r. Tym wydarzeniem pragniemy zainicjować cykl pn. "Chopin w Podróży”, który niewykluczone od przyszłego roku przerodzi się w Festiwal.

Koncert laureata konkursu to znaczące wydarzenie artystyczne w historii miasta, dlatego tegoroczna edycja z cyklu ,,Chopin w Podróży” będzie szeroko promowana w mediach lokalnych i elektronicznych, a towarzyszyć jej będzie wystawa zdjęć w holu Ratusza z przebiegu kolejnych edycji konkursu pianistycznego, a także spotkanie z lokalnymi produktami i kulturą winiarską, które staną się tradycją wydarzenia po każdym z koncertów wybitnych artystów.

chopin3

klasyka po obu stronach

klasyka po obu stronach