img 1541,,Polsko-Niemieckie Spotkanie z Tradycją i Folklorem”

Plaża Miejska Copacabana 05 września 2021

Gminne Centrum Kultury w Kargowej podjęło się  w tym trudnym okresie, organizacji imprezy nawiązującej do tradycyjnego święta plonów – dożynek. Pomimo niepewnej sytuacji i krótkiego czasu na organizację, udało się zorganizować atrakcyjne wydarzenie, które w bogatym programie odnosiło się do dziedzictwa kulturowego wsi polskiej i niemieckiej. Należy podkreślić, że impreza uzyskała dofinansowanie z Funduszu Małych Projektów za pośrednictwem Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr, a celem projektu była polsko-niemiecka integracja mieszkańców Gminy Kargowa i zaprzyjaźnionej Gminy Schulzendorf na czele z Burmistrzem Markusem Műcke.

Oprócz gości z Schulzendorf, po raz pierwszy na zaproszenie dyrektora Gminnego Centrum Kultury w Kargowej P. Tomasza Furtaka, zawitała do Kargowej delegacja z Polsko-Niemieckiego Stowarzyszenia z Cottbus na czele z Panem Heinrichem Dierkes, tym samym rozpoczynając współpracę pomiędzy Cottbus a Kargową. To już kolejny cenny partner Gminy Kargowa. Ważnym aspektem imprezy był jej walor środowiskowy i zaangażowanie w jej organizację wszystkich sołectw Gminy Kargowa oraz Ochotniczych Straży Pożarnych, które to aktywnie włączyły się w jej przygotowanie i przebieg. Impreza rozpoczęła się plenerową Mszą Świętą w intencji rolników, było tradycyjne dzielenie się chlebem, odbył się niezwykle efektowny tradycyjny korowód dożynkowy, sołectwa rywalizowały o nagrody w tradycyjnych konkursach, czego efektem było zdobycie wielu cennych nagród i wyróżnień. Wszystkie sołectwa otrzymały nagrody finansowe w konkursie pn. ,,Moja miejscowość naszą małą Ojczyzną”. Nagrody finansowe były do zdobycia także w konkursie na stroik dożynkowy, i tak I m-ce zdobyło Smolno Wielkie, II m-ce Karszyn, III m-ce Obra Dolna, wyróżnienia zdobyły: Wojnowo, Dąbrówka oraz Stary Jaromierz. W niezwykle atrakcyjnej rywalizacji sołectw w tradycyjnych konkurencjach dożynkowych, I m-ce zdobył zespół z Karszyna, II m-ce ze Starego Jaromierza, III m-ce z Dąbrówki, IV m-ce z Obry Dolnej i Smolna Wielkiego. Oprócz pięknej instalacji autorstwa Leszka Radoma, zespoły otrzymały nagrody rzeczowe ufundowane przez TKKF z Zielonej Góry i Urząd Miejski w Kargowej. Odbył się mecz rewanżowy w siatkówkę  radni kontra OSP (zwyciężył ponownie zespół OSP). Wystąpiły: Zespół Kargowiacy i Kapela Kargusie, zespół Oldies z Schulzendorf, zespół Konsonans ze Słubic, zespół Zbąszyńscy Seniorzy ze Zbąszynia  Mirosława Koziołek oraz zespół FOX, a dyskotekę poprowadził DJ Słoniu. Dzieci mogły uczestniczyć w ufundowanym przez Gminne Centrum Kultury w Kargowej bloku animacji z klownem i mimami. Impreza odbyła się na plaży miejskiej Copacabana, która kolejny raz doskonale sprawdza się na tego typu imprezach miejskich.

dozynki2021 pasek